fbpx

Уебсайт или мобилно приложение: Кое е по-подходящо за Вашия бизнес?

Ще Ви запознаем с:

  •  Уебсайт или мобилно приложение е подходящо за бизнеса Ви?
  • Как уебсайтът Ви помага да достигнете до по-широка аудитория?
  • Защо мобилните приложения задържат клиентите и повишават лоялността им?

Ключови думи: #МобилноПриложение #Бизнес #Иновации #Продажби

Тук сте, за да попитате:

  • Да инвестирам ли в мобилно приложение?
  • Не е ли достатъчно да имам уебсайт с адаптивен дизайн?
  • Да заложа ли и на двете?

 

Здравейте, приятели на интелекта! В днешната битка ще премерят сили уебсайтът и мобилното приложение. Няма да е кърваво и страшно, а по-скоро много полезно за Вас. Да започваме! 

 

Стартираме с предимства и недостатъци на уебсайта и за да е равностойна борбата ще изложим същите и за мобилното приложение.

Заедно с Вас, да, правилно разбрахте, точно с Вас, ще изведем заключение, за да сме сигурни, че и двете страни разбираме правилата на играта.

 

Тук няма добър и лош герой, това са шампиони в своите области, които, ако използвате правилно, ще поведете в класацията. Идеята е да направим така, че Вие да спечелите.

Дигиталната екосистема се развива толкова бързо, че нашите темпове често не успяват да наваксат с промените, но това не забавя възхода на дигитализацията. Ако до този момент сайтът е бил Вашата визитка и е създавал добавена стойност за бизнеса Ви, вече мобилното приложение натежава със своите специфични функции. То ангажира аудитория и я прави лоялна на Вашия бранд.

Предимства на уебсайта:

Достъп от всяко устройство:

Първото предимство е именно фактът, че уебсайтът може да бъде достъпен от всяко устройство, разполагащо с браузър и интернет връзка, независимо дали става въпрос за компютър, таблет или смартфон. Наясно сме, че това вече го знаете, логично е, но искаме да видите всички плюсове на едно място, нали се разбрахме – заедно ще изведем заключението.

По-ниска цена за разработка и поддръжка:

 

Разработката на уебсайт често е по-благоприятнa за бюджета в сравнение с високите разходи, свързани с разработването и поддръжката на приложение.

SEO оптимизация:

Search Engine Optimisation (оптимизация за търсещи машини). С добри SEO практики, уебсайтът може да бъде оптимизиран за търсачките, което ще увеличи видимостта му в интернет и ще привлече повече органичен трафик. Както сами разбирате, това е нещо важно. 

Недостатъци:

Ограничени функционалности:

Уебсайтовете често не могат да предоставят същото ниво на интерактивност и функционалност като мобилните приложения. Например, използването на функции като камера, GPS или push известия са по-ограничени. Ние не обичаме рамките и ограниченията, а Вие?

Зависимост от интернет връзка:

 

За да използвате уебсайт, обикновено се нуждаете от интернет, което може да ограничи достъпа на потребителите в определени ситуации. Нека не изпитваме излишно търпението на клиентите Ви.

Предимства на мобилното приложение:

Интерактивност и функционалност:

Мобилните приложения предлагат много по-голяма функционалност в сравнение с уебсайтовете. Те могат да използват различни хардуерни ресурси на устройството като камера, микрофон, GPS и др., за да предоставят персонализирани и иновативни решения на клиентите.

Офлайн достъп:

 

Много мобилни приложения работят, дори когато потребителят няма интернет връзка. Това е огромно предимство за клиентите, които са в движение или нямат постоянен достъп до интернет.

Персонализирано преживяване:

Приложенията могат да предоставят уникално персонализирано изживяване на потребителите, като запаметяват техните предпочитания и предоставят съдържание, съобразено с техните нужди. През приложението може да изпращате директни съобщения до Вашите клиенти и така ще се свързвате по-ефективно и редовно с тях.

Повишена ангажираност и лоялност:

 

Когато потребителят инсталира приложение, то става част от ежедневието му. Това води до по-висока ангажираност и създаване на по-силна връзка между Вас и него.

Недостатъци на мобилното приложение:

По-висока цена на разработка и поддръжка:

Разработката на мобилно приложение обикновено е по-скъпа и изисква повече време и ресурси най-вече, ако приложението трябва да бъде съвместимо с няколко операционни системи (например iOS и Android), а това е препоръчително.

Изискване за инсталиране:

Потребителите трябва да инсталират мобилното приложение, което може да бъде бариера за някои от тях. Тук често в помощ влиза дигиталната реклама, за да отворим очите на клиента за приложението и да го отведем до бутона „Инсталиране“. Често пътят до него е дълъг и труден, но някои маркетинг трикове биха помогнали.

Актуализации:

Приложенията изискват редовни актуализации, за да останат съвместими с новите версии на операционните системи и да продължат да функционират правилно. Това налага допълнителни усилия и разходи за поддръжка, които не са еднократни. Това е един постоянен процес.

Как да вземете правилното решение за Вашия бизнес?

Изборът, пред който сте изправени, е труден. Редица фактори стоят в основата на това решение – Вашата целева аудитория, бюджет и дългосрочни цели. Уебсайт или мобилно приложение? Продължаваме с няколко въпроса, на които препоръчваме да отговорите, бъдете откровени:

Къде се намира Вашата аудитория?

Ако Вашите клиенти са предимно на възраст 20-35 години, то това са хора, които използват предимно мобилни устройства и имат нужда от бърз и лесен достъп до услугите Ви. Мобилното приложение може да бъде по-добро решение, което да им предостави всички функционалности, от които имат нужда. Това би било огромно предимство за бизнеса Ви, което да бележи печеливша точка в надпреварата между Вас и конкурентите.

Ако Вашият таргет е 45+ то те използват различни устройства, включително настолни компютри. Това са хора, които черпят информация предимно от сайта Ви. Затова в този случай уебсайтът ще бъде по-ефективен. Изследвайте добре аудиторията си, за да вземете най-правилното решение, което да Ви доближи с още една крачка до клиентите.

Какъв е Вашият бюджет?

Разработката на уебсайт обикновено е по-евтина и по-бърза в сравнение с мобилното приложение. Ако бюджетът Ви е ограничен, може да е по-разумно да започнете с уебсайт и да разгледате възможността за мобилно приложение по-късно. За никъде не бързаме, съветваме Ви това решение да бъде обмислено добре, за да вървим последователно към общата ни цел.

Какви функционалности са Ви необходими?

Ако Вашият бизнес изисква специфични функции, които могат да бъдат реализирани само чрез мобилно приложение, като използване на GPS или интеграция с други мобилни функции, тогава приложението е добър избор. Но, винаги има едно „Но“, уебсайтът дава много информация за Вас и Вашия бизнес. Клиентите имат нужда да Ви опознаят преди да Ви доверят времето, средствата и свободната памет на телефона си.

Какви са Вашите дългосрочни цели?

Възможно е да стартирате с уебсайт и след като установите стабилно присъствие онлайн да преминете към разработка на мобилно приложение, което да допълни Вашите услуги и да разшири присъствието Ви на пазара.

Готови ли сте да направим заключение?

Ще се опитаме да преразкажем това, което в момента си мислите. Няма ясен отговор на въпроса кое е по-добро – уебсайт или мобилно приложение?

Уебсайтът остава мощен инструмент за достъпност и универсалност. Там клиентите правят първата крачка към това да Ви опознаят и да се свържат с Вас. От друга страна, мобилното приложение предоставя дълбоко персонализирано и интерактивно потребителско изживяване. Чрез него връзката Ви с клиента става по-лична, затова, ако бизнесът Ви се нуждае от постоянна връзка с потребителите и изграждането на лоялност у тях, честито, Вие се нуждаете от мобилно приложение.

Въпреки това, изборът не е задължително да бъде ограничен до едно от двете. Много успешни компании комбинират уебсайт с мобилно приложение, използвайки силните страни на всяко от тях. Уебсайтът може да служи като основен източник на информация и инструмент за привличане на нови клиенти, докато мобилното приложение може да задържи тези, които вече са Ви се доверили, като им предложи ново и завладяващо преживяване.

Ключът към успеха е да разбирате дълбоко нуждите на Вашите клиенти и да адаптирате дигитални си решения според тях. Така по-лесно ще си отговорите на въпроса, който ангажира съзнанието ни днес: „Уебсайт или мобилно приложение?“.

Екипът на Софт Интелект Ви пожелава успех, а ако имате нужда от съдействие, не се колебайте да ни потърсите.

Свързани услуги: